Obraz


Leszczyńska Liga Rowerowa w skrócie nazywana LLR to cykl imprez rowerowych rozgrywanych od 2011 roku w regionie leszczyńskim organizowanych przez pięć klubów i stowarzyszeń – KS 64-sto, S.K.F. „Życie Jest Piękne”, Leszczyński Klub Kolarski, LUKS „Orzeł” Lipno oraz Sto Procent Pasji. Od pozostałych cykli w Polsce, Leszczyńską Ligę Rowerową odróżnia różnorodność rozgrywanych imprez od zawodów MTB, przez kryterium leśne i maraton szosowy ze startu wspólnego, po „mieszankę” szosy z odcinkiem drogi polnej i kamienistej.

Początki

Pomysł utworzenia cyklu imprez rowerowych zrodził się w latem 2010 roku podczas pierwszej edycji MTB Maratonu w Smyczynie. Wówczas z luźniej rozmowy powstał pomysł połączenia istniejących już imprez w regionie leszczyńskim organizowanych przez kilka klubów i stowarzyszeń wraz z możliwością dodaniem kolejnych zawodów w następnych latach. Inspiracją do utworzenia Leszczyńskiej Ligi Rowerowej były inne cykle rowerowe organizowane w kraju oraz chęć utworzenia podobnego w okolicach Leszna. 26 stycznia 2011 roku odbyło się zebranie szefów stowarzyszeń i klubów sportowych zarejestrowanych w Lesznie i Lipnie, na którym zostały ustalone szczegóły Leszczyńskiej Ligi Rowerowej oraz to, co najważniejsze – kalendarz imprez zawodów, które weszły w cykl LLR. Niecały miesiąc później ruszyła nasza strona internetowa.

Sezon - 2011

W 2011 roku odbyły się 5 imprez, które rozgrywały się od 17.04 do 11.11.2011r. Na cykl składał się Leśne Kryterium Rowerowe o Puchar PTU organizowane przez Leszczyński Klub Kolarski w Trzebani, MTB Maraton o Puchar LUKS "Orzeł" Lipno w Błotkowie w dniu 11.06, dwie imprezy zorganizowane przez „Klub Sportowy 64-sto” – w Boszkowie Kaczmarek Electric MTB Maraton (maraton MTB zaliczany do dwóch cykli) w dniu 11.09 oraz w REAL 64-sto MTB Maraton 25.09 w Osiecznej. Cykl zamykała impreza stowarzyszenia „Życie Jest Piękne” III Rowerowy Puchar Niepodległości, wyścig odbył się 11.11 w Osiecznej. Uczestnicy Ligi w 2011 roku we wszystkich wyścigach mogli rywalizować na dwóch dystansach: krótszym mega i dłuższym giga. Klasyfikacja generalna była prowadzona w trzech kategoriach wiekowych: 16-18lat, 19-40lat i od 41lat.

Sezon - 2012

Druga edycja przyniosła duże zmiany w regulaminie cyklu - 8 wyścigów rowerowych, nowe lokalizacje (w tym zawody odbywały się na terenie dwóch powiatów Leszczyńskim i Górowskim), nowe kategorie, nowa punktacja, nowa klasyfikacja. Zawodnicy Leszczyńskiej Ligi Rowerowej po raz kolejny mieli do zasmakowania maratonów w 100% leśnych, wyścigów szosowych oraz szosy połączonego z terenem leśnym. Prawie każdy z organizatorów przygotował dwie imprezy. Leszczyński Klub Kolarski zaprosił 15.04 na II Leśne Kryterium Rowerowe o Puchar firmy Eurorower do Trzebani oraz 16.06 na Górzno MTB Maraton o Puchar Gminy Krzemieniewo. Stowarzyszenie „Klub Sportowy 64-sto” zorganizowało 29.04 MTB Maraton w Boszkowie (impreza zaliczała się ponownie do dwóch cykli KE MTB oraz LLR), oraz 09.09 VI REAL 64-sto MTB Maraton w Osiecznej.  S.K.F. „Życie Jest Piękne” zorganizowało 27.05 maraton szosowy ze startu wspólnego VII Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego – Bikefun Maraton oraz 11.11 IV Rowerowy Puchar Niepodległości. LUKS „Orzeł” Lipno był gospodarzem MTB Maratonu w Błotkowie w dniu 02.06, natomiast 27.07 współorganizowało razem z Stowarzyszeniem "Sto Procent Pasji", MTB Maraton w Górze. W celu lepszej rywalizacji uczestników Klasyfikacja Generalna była prowadzona na ośmiu kategoriach (K1, K2, M1 do M5, dzieci 12-15 lat) oraz klasyfikacji open indywidualnej i drużynowej.Sezon - 2013

Na trzecią edycję cyklu nasze logo przeszło odświeżenie. Cykl poszerzył się także o kolejny powiat - wolsztyński. Pierwsze zawody w cyklu, ale także w  Polsce (z powodu przedłużającej się zimy) odbyły się 14.04 w Trzebani, Kryterium Leśne zorganizował Leszczyński Klub Kolarski. Po dwóch tygodniach 28.04 KS 64-sto w Olejnicy zorganizował MTB Maraton (zaliczany ponownie do dwóch cyklu LLR i KE MTB), blisko miesiąc później 26.05 odbył się największy maraton szosowy ze startu wspólnego w Polsce – Leszczyński Maraton Rowerowy organizowany przez stowarzyszenie „Życie Jest Piękne”. Zaledwie tydzień później 01.06 zawodnicy przenieśli się z szosy do lasu z metą Smyczyny by rywalizować w imprezie przygotowanej przez LUKS „Orzeł” Lipno. Po blisko dwu miesięcznej przerwie 28.07 stowarzyszenie „Sto Procent Pasji” zorganizowało II MTB Maraton w Górze.  18.08 w Górznie, Leszczyński Klub Kolarski zorganizował MTB Maraton, jednak z powodu zmiany oznakowania trasy przez osoby trzecie dystans mini został powtórzony 13.10. Między tymi datami odbył 22.09 odbył się VII REAL 64-sto MTB Maraton, a cykl zamykał tradycyjnie 11.11 Rowerowy Puchar Niepodległości, impreza stowarzyszenia „Życie Jest Piękne”. Klasyfikacja generalna była prowadzona w 17 kategoriach indywidualnych (w tym dwóch młodzieżowych) i jednej drużynowej.


Sezon - 2014

W opracowaniu. Zapraszamy wkrótce